Zayıf İnsanlardaki Sağlık Problemleri | ModaPusula

Zayıf İnsanlardaki Sağlık Problemleri

 

 

Günümüzde çoğu insan zayıflığın şişmanlıktan daha iyi olduğunu düşünmektedir. Hatta bazı insanlar zayıf olan kişilerin hiç bir şekilde hasta olmayacağını ya da zayıf insanların çok sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Çoğu kişi şunu bilmelidir ki şişman olan insanlar zayıf olan insanlara göre hastalık ve mikroplara karşı daha dayanıklıdır. Üstelik herkesin sürekli söylediği yalanı doğruluğa kavuşturalım. Çoğu kişi şunu bilmelidir ki kilo almak kilo vermekten daha zordur. Çünkü kilo vermek için her türlü imkânın olabilirken kilo almak için sadece çok yemen lazım.

 

Zayıf olan insanlarda bağışıklık sisteminde çok büyük problemlere yol açabilme durumundadır. Zayıf durumda olan insanların vücudu da zayıf olacağından hastalıklardan geç kurtulma gibi durumlar sürekli onların başında olacaktır.

 

Yeterli seviyede beslenmeyip zayıf olan insanda uykusuzluk, dikkat dağınıklığı ve odaklanamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. İnsan yeterli seviyede besin ile beslenmez ise yaşlı insanlar öncellikli olarak vücut ısısını koruyama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

 

 Vücut Kitle İndeksi

 

Sadece görünüşte zayıf ya da kilolu olmak gibi bir durum yoktur. Bunun için hesaplanması gereken vücut kitle indeksidir. İnsan sağlık için ideal kiloya ulaşmalı ve obeziteden korunmalı. Yetişkin bireylerde vücut kitle indeksi 18,5’in altına düşmemeli ve 24,9’un üstüne çıkmamalıdır.

 

18.5’in altına düşen insanlar ideal kilonun altına düşmekte ve genel olarak zayıf tabirini almaktadır. 18.5 ile 24,9’un arasında olan insanlar ideal kiloya ulaşmış ve ne zayıf ne de şişman tabirini almışlardır. Bu indekste olan insanlar en iyi indekse sahip ve en iyi kiloya sahip insanlardır boylarına göre. 24.9’un üstüne çıkan insanlar şişman olarak nitelendirilmektedir. Obezite riski ile karşı karşıya kalan bu insanlar acilen zayıflamalı ya da bir doktora başvurmalıdırlar. Yoksa gelecekte yaşanacak sağlık problemlerinde çok büyük risk altında yaşayacaklardır.

 

 Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

 

Kilo almak için en etkili yöntem tabi ki de proteindir. Protein hem insana sağlıklı bir şekilde gelir hem de kilo almasına yardımcı olur. Tabi ki proteini yerinde kullanmak gerekir. Protein içeren en önemli yiyecekler meyve suyu ve yumurtadır.

 

Kilo almak için yapılacak bir diğer şey ise kas çalışmak ve ağırlık kaldırmaktır. Düzenli bir şekilde yapılacak bu spor insanın hem vücudunu düzenli bir şekle sokar hem de kilo almasını kısa bir şekilde sağlamaya çalışır.

 

Kilo almak için yapılacak en önemli şey ise 3 öğün yemek yiyip çok fazla yemektir. Yoksa 5-6 öğün yiyip az yerseniz kilo almak tam tersi kilo verirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara