Zatürre En Çok Çocukları ve Yaşlıları Etkiliyor! | ModaPusula

Zatürre En Çok Çocukları ve Yaşlıları Etkiliyor!

 

Zatürre İyileşebilir!

Akciğerlerde oluşan iltihaplanmanın adı olan zatürrenin tedavisini uzmanlara göre mümkün, erken tanı ile birlikte antibiyotik tedavisine başlanabileceğini ve bu tedavinin sonunda da herhangi bir iz bile kalmadan bu hastalığın son bulacağını pek çok uzman ifade etmekte.

Çocuklarda, KOAH rahatsızlığı olanlarda, kortizonlu ilaç kullanmak zorunda kalanlarda, yaşlılarda, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkları olan kişilerde zatürrenin etkilerinin daha ağır bir şekilde görüleceğini de dile getirilirken, bu kişilerde tedavinin mümkün olduğunca geciktirilmeden yapılması gerektiği söylenmekte. Yoğun bir şekilde bakım yapılması gereken hastalarda %40 oranında ölümlerin olduğunu ve bu ölümlerinde zatürreden kaynaklandığı istatistiklere göre açıklanmakta.

Öksürük Zatürre Belirtisi Olabilir!

Geçmeyen öksürük sorununun zatürre belirtisi olabilir. Bakterilerin, virüs ve mantarların zatürreye neden olabilir. Akciğerlerde hava alıp vermemizi sağlayan hava keseciklerinin iltihaplanması sonucu oluşan zatürrenin belirtileri de şu şekildedir

  • Yüksek ateş

  • Balgam

  • Sürekli öksürme ve geçmeyen öksürük

  • Derin nefes alıp vermede göğüs ağrısı

  • Terleme ve titreme

  • Yaşlı hastalarda bilinç kaybı

  • Bulantı ve kusma

  • Aşırı halsizlik

  • İshal

  • Nefes darlığı

Zatürrenin soğuk algınlığı ile benzer belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler kimi hastalarda hafif bir şekilde kendini gösterirken,  kimi kişilerde de ağır bir seyirde geçebilir. Ayrıca balgamda kan ve ya renk değişikliğinin görülmesi ve nefes darlığının fazla olması halinde de kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekir.

Yaşlılar ve Çocuklar Risk Altında!

65 yaş ve üstü olan yaşlılar ile 2 yaşın altındaki çocuklarda bu tarz durumlar daha sık görülürken bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler de risk grubundadır. Ayrıca kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarının, kronikleşmiş akciğer hastalığı olan kişilerin, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği gibi sorunlar yaşayan kişilerin de risk altında olan kişilerden olduğu açıklandı. Zatürre hastalığının dalak yetmezliği ve dalak sorunları yaşayan kişilerde de görülebileceğine değinildi.

Sürekli İlaç Kullanmak Zatürreye Neden Oluyor!

Zatürreye neden olan mikropların zaten insan vücudunda var olduğunu ancak bu mikroplarla vücut arasında yaşanan savaşta kişilerin yanlış uygulamalarda bulunması sonucu hastalığın geliştiğini düşünülmektedir. Kişiler sürekli ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır

Gereksiz antibiyotik kullanımı, öksürük şurubu kullanımı, sigara kullanımı gibi durumlara ara verilmesi gerekir.  Ayrıca zatürre tedavisi içerisinde bol bol istirahat etmenin de faydalı olacağını açıklanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara