SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI | ModaPusula

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI

 

 

Sindirim sistemi hastalıkları günlük yaşantımızda yediğimiz içtiğimiz bazı gıda maddelerinden veya bulunduğumuz ortamdaki hijyen durumuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta iyileştirmeyi kolaylaştırıcı gıda maddeleri de bulunmakta olup bu örnek olarak elma ve böğürtlen gibi sindirim sistemini güçlendirici besinlerden faydalanabiliriz. Sindirim sistemi hastalıklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Akalazya: Yemek borusunun peristaltik hareketlerini bozan sinirsel nedenli bir hastalıktır. 20-40 yaşları arasında görülür. Sıvı ve katı besinlerin geçmesini önlediği gibi bazen katı besinler geçer, sıvı besinler geçmez.

 

Aklorhidri: Mide sıvısında hidroklorik asidin bulunmaması durumu.

 

Bağırsak Parazitleri: Hijyenik şartların uygun olmaması nedeniyle dış ortamdan genellikle ağız yoluyla alınırlar. İnce bağırsaklara yerleşirler ve yenilen gıdalarla beslenirler. Karın ağrısı anemi belirtilerdir.

 

Çölyak Hastalığı: Buğdayda bulunan Gliadin proteinine karşı ince bağırsaklar tarafından reaksiyon oluşumu ile seyreden bir hastalıktır. Şiddetli ishal ile kendini gösterir.

 

Fenwick Hastalığı: Sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. Mide dokusunda incelme, fonksiyon bozukluğu ve midede küçülme ile karakterizedir.

 

Crohn Hastalığı: Bölgesel enterit ile karakterli bir sindirim sistemi hastalıklarındandır..

 

İshal: Dışkının sıklığında, miktarında ve hacminde artma olarak tarif edilir. Enfeksiyonlar, psikolojik dengesizlikler, alerjiler, zehirlenmeler bağırsaklardan emilim bozuklukları sebeplerden bazılarıdır.

 

Kist Hidatik: Genellikle köpeklerin dışkısı ile gelen ekinokok yumurtalarının alınması ile hastalık bulaşır. Karaciğerde yuvarlak kistik yapılar gözlenir.

 

Megakolon: Amip, kolera, dizanteri ve tifoda görülebilir.

 

Menetrier Hastalığı: Gastrit hastalığının özel tipidir. Mide duvarında şekil bozuklukları vardır.

 

Peptik Ülser: Sindirim sisteminde mide asidinin ulaşabildiği her yerde görülebilir. Tipik ülser yaraları ile karakterlidir.

 

Sıraladığımız bu hastalıklar sindirim sistemi hastalıklarında sadece bir kaçıdır. Gözlenme nedenleri belirdiği taktirde hekimlerimize başvurmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara