Obezite Nedir? Dünyada Obezite Sorunu Ne Durumda? | ModaPusula

Obezite Nedir? Dünyada Obezite Sorunu Ne Durumda?

 

Dünya genelinde görülen obezite orunu özellikle amerika gibi buyuk ülkelerde son yıllarda buyuk artış göstermiştir. Şişmanlık problemi uzunz amandır bir sağlık problemi olarak görülüyor. Hastalık önleme ve kontrol merkezlerinde yapılan araştırmalarda obezite sorunu 2-5 ve 6-11 yaşlarında iki tanıta çıkmış görünmektedir. Bu durum yaşarttıkça oran olarak yğkselmekte. Örneğin 12-19 yaşları arasındaki gençlerde eskiye nazaran obezite sorunu 3 katına çıkmış durumdadır. Dünyanın bazı yerlerinde durum bu şekildeyken ülkemizde nasıl görünmektedir?

Ülkemiz Genelinde Obezite Sorunu

obezite 1

Ülkemiz özellikle son yıllara bakarsak amerika gibi ülkelerden obezite konusunda çok farklı durumda değildir. Türkiye nufusunun yaklaşık %29 u aşırı kilolar ve obezite sorunuyla boğuşmaktadır. Ülkemizde bulunan ilköğretim okullarının 216 tanesinde yaklaşık olarak 5700 civarı öğrencinin %22 sinde ki bu rakamsal olarak her beş çocuktan bir tanesine tekabul etmekte, aşırı şişmanlık tespit edilmiştir. Bu oranın en çok görüldüğü bölge Doğu karadeniz, sonrasında Ege bölgesi ve akdeniz bölgesi olarak tespit edilmiştir.

Obeziteki yükselme ranı nerdeyse tüm dünyada paralel olarak ilerliyor görünmekte. Doğa olarak bizlerde ülke olarak bu durumdan etkileniyoruz. Uzmanlara göre bu kilo artışının nedeni olaak teknolojik gelişmelere bağlı olarak hareketin azalması ve düzensiz beslenme olarak gösteilmekte.

Amerikada yapılan bir başka araştırmaya göre 8-12 yaş aralığındaki çocuklardan obez olanları göz korkutma yada dalga geçilme eğilimi altında kalmakta. Bu araştırma sonucunda ortaya çıkan bir gerçek ise bu türden çocukların sosyal olarak sindirildiği, korkutulduğu ve yanlızlığa itildiğidir. Ksacası aşırı kiloya sahip olan çocuklar pek çok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Çocuklarımız etraflarına karşı sergiledikleri davranışları biz yetişkinlerden örnek edinerek almaktadırlar. Bizden ne görüyorlarsa ileride onları başkalarına yansıacaklardır. Yine yapılan araştırmalara göre yeterince ilgi gösterilmeyen cocukların ilerleyen dönemlerde sindirilme davranışlarına yöeneldiğidir. Ailesiyle arası iyi olan rahat rahat istediklerini soylemeyen çocukların obez kişilere karşı dalga geçme eğilimi çok daha az olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara