Nasıl Eksper Olunur? | ModaPusula

Nasıl Eksper Olunur?

 

Son zamanların en çok talep gören mesleklerinden biri de oto eksperliği olmuştur. Ancak eksper olabilmek için bazı hususların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Öyle ki eğer Türkiye koşullarından eksper olmak istiyorsanız, ilk olarak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş olan bazı şartları, eksiksiz yerine getirmekle yükümlüsünüz. O şartların tam teşekküllü yerine getirilmek istenmesindeki temel şart ise şüphesiz ki, teknik bilgi ve donanımlarını üst seviyeye taşıyacak olan elemanları seçerek, nitelik kapasitesini arttırmaktır. Ancak bu şekilde Güngören Oto Ekspertiz gibi büyük firmalarda görev almak mümkün olacaktır. Buna göre, oto ekspertizi olmak isteyen kişilerin daha önce iflas etmemiş olması temel şartlardan biri olarak bilinir. Aynı zamanda da daha önceki zamanlarda kokondato ilan edilmemiş olması da şarttır.

Oto ekspertizi olabilmek ve Güngören Ekspertiz tarzı kurumlarda çalışabilmek için, ilgili kişilerin mutlaka en az 2 yıllık meslek yüksek okulu bitirmiş olması gerekir. Fakat oto eksperliği değil de sigorta eksperliği yapılmak isteniyorsa da en az 4 yıllık bir lisans programından mezun olmuş olmak zorunlu olacaktır.Oto eksperliği sanıldığı kadar da kolay bir iş değildir. Çünkü ikinci el araç satışlarında en son kelimeyi onlar söylerler. Bunun nedeni ise onların aracın niteliklerini herkesten çok daha iyi bilir. Eksper olabilmek için yetenekli ve istekli olmak gerekir. Aksi takdirde bu meslekte tutunmak da bir hayli zor olacaktır. Peki oto eksperleri ne iş yapar?

Oto exper, genellikle araçların incelemesinden sorumlu kişiler olarak bilinir. Yani satışı yapılacak olan bir otomobilin ilk aşamada boya kontrolünün yapılmış olması gerekir. Bu nedenle de eksper kontrolüne girecek olan araçların mümkün olduğunca temiz ve de yıkanmış olması şarttır. Aksi takdirde boya kontrolü esnasında büyük sıkıntıların yaşanması da kaçınılmaz olacaktır. Boya kontrollerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından ise süspansiyon, lastik ve de araçların diğer tüm donanımları detaylıca irdelenmelidir. Bu incelemenin ardından yetkili kişiler tarafından oluşturulan eksper raporları, en kısa süre içerisinde yetkili mercilere gönderilecektir. Yani aracın maddi kayıpları ve de hasar bilgilerinden tutun da, çeşitli sorunlarına kadar her türlü detay raporda yer alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara