İnsanlığın Ortak Sorunu tansiyon Hastalığı... | ModaPusula

İnsanlığın Ortak Sorunu tansiyon Hastalığı…

Hastalıkların anası olarak kabul edilen bu hastalık dünya üzerinde pek çok kişinin kabusu olan bu hastalık, insanlar ne kadar rahatsız olsa da onların devamlı huzurunu kaçıran bir sinek gibi insanların başlarından gitmezler. Peki, nedir bu hastalık gelin bu bıktıran hastalığı tanıyalım.

tansiyon

 

 

Hastalığın dereceleri nelerdir? Kalbin vücuda kan dağıtmak için kullandığı güç tansiyon olarak adlandırılır. Kalbin kan akımı bittikten sonrada damarlarda oluşan basınca ikinci veya küçük tansiyon denilir. Hipertansiyon, yani yüksek tansiyon kan basıncının normalden yüksek olmasıdır. Yüksek tansiyonlu bir birey kendisinde sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalık yerine, zaman zaman stres ve üzüntüye bağlı tansiyonların yükseldiği ve bununda hastalık değil de geçici bir durum olduğunu düşünenler de vardır. 120/80’ in altı normal tansiyon olarak kabul edilir. 140/90 ise yüksek yani hipertansiyon, bunların arasındaki değerlerde yüksek-normal olarak tanımlanır ve bazı durumlarda tedavisi gerekmektedir. Gizli tansiyon bu gibi durumlarda ortaya çıkar.

 

 

 

Dünyada tansiyon hastalığı, görülme sıklığı 2000 yılı itibariyle, dünya nüfusunun % 26. 4 ’ ünün hipertansiyon olduğu, bu oranın 2025 yılına kadar %29. 2 ye yükseleceği düşünülüştür. Yani halen 972 milyon insanın hipertansiyonu vardır. Ve ne kadar istemesek de bu oranın 25 yıl sonra 1. 5 milyarı da aşacaktır. Ülkemizde bu oran nüfusumuzun 3’te 1’ini oluşturmaktadır. 2000 yılı verilerine göre ülkemizde yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastası bulunmaktadır. Hipertansiyon dünyada önlenebilir, ölüm nedenleri arasında 1 numaralı, etkendir. Çoğu hipertansiyon adaylarının ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde yaşadıkları görülür. Kadınlarda bu oran erkeklere göre daha fazladır. Yüksek tansiyon sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir. Ancak 35 yaş üstü hastalarda daha sık görünür. Orta ve ileri yaşlarda daha yaygındır. Kilolu insanlarda, diyabetik hastalarda, gut ve börek hastalarında daha fazla görünür.

 

tansiyon

 

İnsanlığın, ortak sorunu haline gelen bu kötü hastalık ne kadar kurtulmak istense de insanların yakalarını pek bırakmayacak gibi gözüküyor. Düzenimizi altüst eden bu hastalık ne kadar bizi etkilese de bununla yaşanmasını bilmeliyiz. Fakat unutulmamalıdır ki, her hastalığı yenen sabır ve istektir. Ve yine unutulmamalıdır ki hastalığı bir başka yenecek olan ilaçlardır. Bu yüzden ilaçlarımızı doktorumuzun bize tavsiye ettiği gibi düzenli bir şekilde kullanmalıyız.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara