Hipotroid Ve Kilo Verme Arasındaki İlişki Nedir? | ModaPusula

Hipotroid Ve Kilo Verme Arasındaki İlişki Nedir?

Hipotroid Ve Kilo Vermeye Etkisi

 

Troid bezleri tarafından salgılanmakta olan hormonlar, metabolizmayı dengesini ayarlayarak çalışmasını hızlandıran hormonlardır. Troid bezlerinin az hormon salgılaması durumuna hipotiroidi denilmektedir. Bazal metabolizmanın çalışma hızı, troid eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun da, vücuttaki yağ ve enerji yakımı üzerinde aksamalar meydana getirdiği bilinmektedir. Bunun sonucunda da, kişilerde kilo verememe problemi doğmakta hatta alınan kiloların verilememe durumu ortaya çıkabilmektedir.

 

 Troid Hormonları Nedir?

 

Triod, boyun bölgesinde bulunan ve adem elması adı verilen yapının altında bulunan, iki lopu olarak hormon üreten bir organdır. Vücut için hayati öneme sahip olan bu organ, t3, t4 ve kalsitonin hormonlarını sentezlemek ile görevlidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak, bu görevini yerine getiremeyen troid, bir hastalık olarak belirmektedir. Bu durumda da normalden daha fazla troid hormonu salımını gerçekleştirerek hipotroid hastalığının meydana gelmesine sağlamaktadır.

 Hipotroid Nedir? Nasıl Olur?

 

Hipotroidin, troid hormonlarının az salınması ile ortaya çıkan bir hastalık olduğu bilinmektedir. Hipotroid yalnızca troid hormonlarının az salınımı ile ortaya çıkmamaktadır. Ortaya çıkış nedeni bazı hastalıklar da olabilmektedir. Otoimmün, hipotroid’ in ortaya çıkmasında büyük bir paya sahiptir. Bu hastalık ile vücut, kendi hücrelerine saldırmakta ve işlevini yok etmektedir. Bu da hipotroid oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun yanında iyot eksikliği de hipotroid için büyük bir risk teşkil etmektedir. Ayrıca genetik durumlarında hipotroid oluşturması mümkündür. Hipotroid belirtileri, yorgunluk, ani gelişen mutsuzluk, hızlı kilo alma, saç kaybı, kabızlık, kuru, kabuklanmış cilt, sürekli üşüme hissi vb. olarak sıralanabilmektedir.

 Hipotroid ve Kilo Verme İlişkisi

zayıflama
Hipotroid tanısında ve tedavi sürecinde hastalar çoğu zaman, aşırı kilo alabilmektedirler.

 

Hipotroid tanısında ve tedavi sürecinde hastalar çoğu zaman, aşırı kilo alabilmektedirler. Tedavinin bitmesine müteakip, hastalarda özgüvensizlik ve mutsuzluk gözlemlenmiştir. Tedavi bittikten sonra kişilerin bazen, kilo vermeleri güç olabilmektedir. Troid hormonları yağ asitlerinin parçalanmasında, glukoz metabolizmasında ve açlık hissinden sorumludurlar. Eksik olan hormonlar, metabolizmanın yavaş çalışmasına ve yağ asitlerinin yakımında yavaşlamaya, iştahın açılmasında ve vücudun ödem toplamasında oldukça etkilidir. Bu nedenle Hipotroid hastalığı olan ve aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin tedavi görmeleri gerekmektedir. Zayıflama yöntemlerine başvuran kişiler, troid hormonlarının düzenli çalışıp çalışmadıkları konusunda, uzman hekimlerden bilgi almaları fayda sağlamaktadır.

 

Hipotroid Ve Kilo Verme Arasındaki İlişki Nedir?” için bir yorum

  • Ocak 22, 2018 tarihinde, saat 6:12 pm
    Permalink

    Ben hormon testi yaptırmak istiyorum sağlık ocakları yapar mı acaba bunu ?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara