Hasta Çocuk Bakımı Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir? | ModaPusula

Hasta Çocuk Bakımı Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

HASTA ÇOCUĞUN BAKIMI:

Çocuklar aslında büyük bireylere göre daha dirençlidir.  Yetişkinleri yataklara düşürebilen hastalıkları ayakta hafif şekilde atlatabilirler. Çocuklar bebeklik dönemlerinden itibaren hastalıklara karşı direnç kazanmaya başlarlar. Kimi zaman herhangi bir müdahale gerekmeden kendi kendilerine de iyileşebilirler. Ancak kendiliğinden geçebilecek hastalık ile zatürreye çevirebilecek nezlenin ayrımını da yapabilmek kolay değildir. Çocuğunun yapısını iyi analiz edebilen ve tanıyan anneler ne gibi hastalıkları tedavisiz geçirebileceklerini anlayabilirler.

Çocuklar bebeklik donemlerinden itibaren hastalıklara karşı direnc kazanırlar

 

Çocuğun Rahatsız Olduğu Nasıl anlaşılır? Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?
                Ortalama olarak bir çocuk 2-3 yaşlarında hasta olduğunu büyüklere ifade edebilir. Ancak küçüklerin hastalanmış olduğunu anlamak büyüklere düşen bir görevdir. Her anne içgüdüleriyle çocuğunun hasta olabileceğini tahmin etse de bir takım belirtiler bunu anlamayı kolaylaştırır. Bu nedenle küçük çocukları günün her anında gözlemek ve alışılmamış davranışları olup olmadığını kontrol etmek gereklidir.
Yüksek Ateş Ve Önemi:
                Yüksek ateş genel olarak bir hastalık belirtisidir. Bunun yanında her ateşlenmede telaşa kapılmamak gerekir. Çünkü çocuklarda herhangi bir sebep olmamasına rağmen de yüksek ateş görülme olasılığı fazladır. Yüksek ateş görülen bir çocuğa uygun dozlarda verilen bebe aspirini gibi ilaçlar çocukta görülen ateşin düşmesini sağlayabilir. Çocukta çok fazla terleme görülüyorsa üzeri değiştirilerek ve ılık bir bezle teri kurulanarak yardımcı olunması doğru bir davranıştır.
Beslenme:
                Doktor tarafından herhangi bir perhiz önerilmediği takdirde çocuğun yemeğe olan ilgisini artırmak için hoş görünümlü ve lezzetli    yemekler hazırlayabilirsiniz. Eğer ateş söz konusu ise su kaybını önlemek adına meyve suları ve su içirebilirsiniz.
İlaç Verme:
                Doktor tarafından aksi belirtilmediği sürece ortalama olarak 5 yaşına kadar olan çocuklarda tablet şeklinde ilaç kullanılmamaktadır.
Anne Ve Babanın Tutumu:
                Gerçekten hastalanmış olan bir çocuk için annesinin ilgisinin olağandan fazla olması, onun isteklerine daha önem vermesi, istediklerini yerine getirmesi ve belli olaylara daha uzun süreler ayırması (daha fazla oyun, daha uzun süre tv izlemesi vs.) normal karşılanabilir. Ancak bu davranışlar hastalık süresi ile kısıtlı olmalı ve bu ayrıcalıklar hasatlığın geçmesi ile birlikte eski haline dönmelidir. Anne ve babanın aşırı alaka ve ilgisizlik arasındaki dengeyi iyi koruması ve belirlemesi gereklidir.
Hasta Bir Çocuğun Oyalanması:
                Çocuğun sağlıklı olduğu dönemlerde uygulanan programın değişmesi gerekmez. Bu yüzden hastalanmış bir çocuğun yemek, uyku, oyun saatleri gibi davranışları aynı şekilde sürdürmelisiniz. Evde acil durumlar için hazır oyuncak, farklı boyama kitapları veya onun ilgisini çekecek farklı objeler bulundurmalısınız. Bu tür sürprizler onun mutlu olmasını sağlayacak ve kolayca oyalanmasına yardımcı olacaktır. Çocuk hasta diye onu bazı alışkanlıklarından mahrum bırakıp uyuması gerektiğini düşünmeyin. Çocuğun kullandığı yatağın da rahat olmasının büyük önemi mevcuttur.

 

Hasta Çocuk Bakımı Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?” için 7 yorum

 • Aralık 13, 2017 tarihinde, saat 4:19 pm
  Permalink

  Ates konusu en belirgin hastalik habercisi bence. Hasta oldugunda cocugum cok durgun oluyor oncelikle.

  Yanıtla
 • Aralık 25, 2017 tarihinde, saat 1:45 pm
  Permalink

  Cocuklarin bakimi yetiskinlere gore daha zordur. Zaten hasta olan kuxuk bunyeler iyi bakilmassa hen daha buyuk hastaliklara acik hale geliyor

  Yanıtla
 • Aralık 30, 2017 tarihinde, saat 8:54 pm
  Permalink

  bence çocuk hastalıklarında dikkat edilmesi gereken birinci hususn sakin olmak telaşla daha büyük zararlar veriyoruz haberimiz olmuyor.

  Yanıtla
 • Ocak 5, 2018 tarihinde, saat 8:36 pm
  Permalink

  Bir çok yeni Anne ve Babanın en büyük tedirginlik yaşadığı konudur ancak günümüz modern yaşamında artık sağlık hizmeti almak oldukça kolay

  Yanıtla
 • Ocak 6, 2018 tarihinde, saat 7:48 am
  Permalink

  kim olsa telaşlanır yüksek ateşte havale geçirebilir bana kalırsa hemen doktora götürürdüm

  Yanıtla
 • Ocak 15, 2018 tarihinde, saat 7:19 am
  Permalink

  İlk önce gerektiği gibi yapıp çocuğu hastaneye götürmek lazım sonra doktorun istediklerini yapmak lazım.

  Yanıtla
 • Şubat 12, 2018 tarihinde, saat 3:22 pm
  Permalink

  Kesinlikle ilk yardım ve bazı durumlar dışında bilinçsiz müdahelden kaçının

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara