Hamilelerde Diyet Sakıncalı Mıdır? | ModaPusula

Hamilelerde Diyet Sakıncalı Mıdır?

 

 

Hamilelik Döneminde Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Hamilelik dönemi kadının kendisine en çok dikkat etmesi gereken zamanlardan birisidir. Çünkü hem anne hem kendisini hem de bebeğinin sağlığını düşünmek zorundadır. Hamilelik sürecinde biraz kilo almak normaldir ama hamilelik sırasında diyet yapılması sakıncalıdır. Hamilelik döneminde doğru, dengeli ve düzenli beslenmek gerekiyor. Anne adayının alması gereken vitamin, mineral ve protein oranının artması gerekiyor.

 

Hamilelik dönemine ideal kiloyla başlanması gerekir. Aşırı kiloyla hamileliğe başlanması bazı sorunlara yol açabilir. Az ama sık öğünlerle yenmesi gerekiyor. Hamilelik döneminde saatlerce aç kalmak sakıncalıdır. Sağlıklı beslenmek doğumdan sonra kilo vermeyi kolaylaştırır. Şişman hatta obez bayanlar bile hamilelik süresinde kilo alması önerilir çünkü doğumdan sonra alınan bazı kilolar normaldir ama fazlası da zararlıdır. Hamileyken diyet yapılması sakıncalıdır çünkü hem annenin hem de bebeğinin hayatı tehlikeye giriyor.

 

 Hamilelikte Diyetin Bebeğe Zararları Nelerdir?

 

Hamilelik döneminde annenin diyet yapması her açıdan tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Annenin ve bebeğin hayatı tehlikeye girebilir çünkü anne karnında bebek gelişim aşamasındadır ve annenin diyet yapması kötü sonuçlar ortaya çıkartabilir. Vücutlarını bozmamak için diyet yapan anne adayları diyet yaparak bebeğinin hayatını tehlikeye atıyor.

 

Hamilelik döneminde aşırı derecede kilo almamak için ekmek, tuz, şeker, aşırı yağlı yiyecekler ve kafein azaltılmalıdır. Az öncede belirttiğimiz gibi az öğünlerle sık yenilebilir. Hamilelikte karbonhidrat tüketiminde dikkat edilmelidir. Besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Pasta börek tarzı yiyecekler bebeğin gelişimine yardımcı olmaz çünkü aşırı yağlı, şekerli ve tuzlu besinlerdir. Bebek için en önemli besin kaynağı karbonhidrat olarak bilinir. Karbonhidrat değerleri düzgünce seçilirse bebeğin ve annenin sağlığı risk altında olmaz ayrıca annenin doğumu risk altında olmaz. Kısaca az ama sık öğünlerle, annenin dengeli ve düzenli beslenmesiyle ve karbonhidrat değerlerinin dengelenmesiyle anne ve bebek sağlığını korur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara