Diyabetin Belirtileri Nelerdir? | ModaPusula

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Günümüz koşullarında milyonlarca insan diyabet hastalığıya karşı karşıya kalmış bulunmaktadır. Dünya ülkeleri içerisinde sadece amerikada hasta sayısı yaklaşık oalrak 23 milyon civarındadır. Rakam olarak bakarsak 20 dakikada bir diyabet dianozu oluşmaktadır. Hastalığın tedavisindeki başarı genellikle hastalara bağlıdır.

Vücudumuz çok sayıda hücreden ouşmaktadır. Bu hücrelerin görevlerini yapabilmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır. Normal gündelik hayatta yediğimiz gıdalar glikoza çevrilir ve hücreler için bir enerji kaynağına dönüşürler. Enerji hücreler için yaşam koşuludur. Enerji olmadan hiçir hücre yaşayamaz.

 

İnsülin Nasıl Oluşur?

 

Pankreasta bulunan beta hücrelerince insilün oluşturulur. Kandaki insülin seviyesinin normalin altında olması yada hücre resptörlerinin az olması durumunda hücreler yeterince enerji alamazlar. Böyle bir duurmda kanda bulunan glikoz hücrelere geçemez. Biabet hastalığı bulaşıcı değildir. Nedne dolayı oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Kaynakları arasında genetik faktörlerin etkisinin yüksek olduğu biilinmektedir.

 

 

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

 

Diyabetin anlaşılabilmesi kandaki seviyesinin yüksek olmasından anlaşılmaktadır. Genel belirtileri arasında:

  • Açlık
  • Susuzluk
  • Ağırlıkta kayıplar
  • Cilte meydana gelen kaşınmalar
  • Görmede değişiklik

Diyabetin Tedavisi

 

Diyabet hastalığının tedavisi hastalığın tipine göre değişir. Insülinin eksikliğinden kaynaklanan diyabet  rahatsızlığında mutlaka insülin iğnesine gerek vardır. Bunun yanında gıda alımında yenilen yiyeceklere de dikkat edilmelidir. Insülin iğnesi hastanın durumuna göre günde bir kaç kez vurulabilir. Günümüzde henüz tablet şeklinde ilaç hazırlanmamıştır. Tip 2 diyabet hastalığında insülin iğnesine ihtiyaç olmayabilir ancak yenilen gıdalara dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara