Çocuğun Gelişiminde Eğitimin Önemi | ModaPusula

Çocuğun Gelişiminde Eğitimin Önemi

 

 

Çocuğun Gelişiminde Eğitimin Önemi…      Çoğunlukla aileler ve kurumlar tarafından eğitim ile öğretim birbirine karıştırılmaktadır. Ancak birçok uzmanın yayınladığı makaleler ve yaptığı açıklamalar ışığında öğretimin daha akademik bir yapıda eğitimin ise hayatın geneline yayılan davranışlar ve karakterler bütünü olarak görmekteyiz. Özellikle anne çocuk ilişkisi içerisinde gelişen eğitim birçok farklı yönde tezahür etmektedir. Temizlik eğitimi, beslenme ve sofra adabı, konuşma titizliği gibi konuların tamamı eğitimin genelini oluşturmaktadır. Bununla birlikte verilen eğitim ne kadar başarılı ve uygunsa çocukların ergenlik ve yetişkinlik dönemlerindeki davranışlarına, meslek seçimlerine kadar etki etmektedir. Bu nedenle verilen eğitim bazen kitaplara danışılarak bazen ise uzmanlarla görüşülerek verilmelidir.

 

 Çocuklar İçin Aile Eğitiminin Katkıları

 

Çocuklar için ilk eğitim yeri ailedir. Özellikle 6- 11 yaşları arasında ebeveynleri rol model olarak gören çocuklar için anne babasından gelen her davranış, her konuşma üslubu, her meselelere yaklaşım biçimi dahil verilen olmasa bile alınan eğitimin birer örnekleridir. Aynı zamanda adab-ı muaşeret kuralları dahilinde, oturup kalkma, büyükleriyle konuşma gibi disiplin içeren davranış modelleri de ilkin aile içerisinde verilmelidir. Aileler içerisinde verilen eğitimin doğru ve anlaşılır olması çocukların okul hayatına da hazırlamakta ve derslerinde, sınavlarında çok daha yetkin ve başarılı olmalarını sağlamaktadır.

 Çocuklar İçin Okul Eğitiminin Katkıları

 

Çocuklar için ikinci eğitim merkezi okuldur. Okul hem eğitim hem öğretimin eşit seviyede çocuklara verildiği yegane kurumdur. Çocukların ilk sosyalleşme deneyimi, yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirme süreçleri okul içerisinde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda öğretim ile birlikte harman edilerek sunulan eğitim sorumluluk alma, görev yüklenme, paylaşma ve yardımlaşma gibi tüm hayatı etkileyen karakteristik özelliklere sahip olmaktadır. Aile ve okuldan gerekli eğitimi alan her çocuk, ileride başarılı bir meslek seçimi ve aile kurma gibi pozisyonlarda da yetkin olabilmektedir.

 

Çocuğun Gelişiminde Eğitimin Önemi” için bir yorum

  • Ocak 28, 2018 tarihinde, saat 12:48 pm
    Permalink

    Anne – çocuk ilişkisi her zaman çok önemlidir bu konuda okul eğitiminin yanı sıra annenin de ev içerisinde vereceğini eğitim gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu bilgilendirici yazı için teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara