Alzheimer Belirtileri | ModaPusula

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer bilindiği gibi insanların yaşamına doğrudan etki eden, onların kendi bilinçlerini yitirmesine ve de kendi kararlarını kendi verememesine neden olan bir rahatsızlık olarak bilinir. Bu nedenle de yediden yetmişe herkesin bu hastalık konusunda bilinçli ve de bilgili olması gerekmektedir. Öyle ki dünya çapında tam 300 milyon kişinin Alzheimer hastalığı ile mücadele ettiği biliniyor. 21 Eylül Alzheimer Günü de insanların bu hastalığın ne denli ciddi bir problem olduğunu göstermek ve onları çeşitli önlemler almak konusunda ikna eden önemli bir gündür. Peki neredeyse 65 yaş ve üzeri insanların 15’inden 1’inde kesin olarak gözlemlenen Alzheimer nedir ve nasıl tedavi edilmektedir?Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Alzheimer bilişsel formda ilerleyen ciddi bir rahatsızlıktır.Genel olarak 65 yaş üzerin insanlarda görülüyor olsa da 40 ya  da 50 yaş aralığındaki insanlarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Hastalık ilk safhalarda kişilerin yakın geçmişlerini unutmasına neden olur. İlerleyen süreç içerisinde ise insanlar yavaş yavaş hafızasındaki isimleri unutmaya, akabinde ise akıllarında bulunan telefon numaralarını unutmaya başlarlar. Hastalık en son safhaya kadar ilerlediğinde ise kişilerin kendi benliklerini unutmaya başladıkları gözlemlenmiştir. Bu nedenle Alzheimer hastalığı tedavisi aksatılmadan yapılmalı, hatta bu rahatsızlık ile yüzleşen kişilerin de sürekli olarak doktor gözetiminde tutulması gerekmektedir. Aynı zamanda hasta yakınlarının da bu süreç içerisinde sabırlı davranmaları da oldukça önemli bir konu olacaktır.

Alzheimer belirtileri ise genel olarak şu şekilde seyreder. İlk aşamada kişilerin beyinlerindeki sinir hücreleri yavaş yavaş yok olmaya başlar. Alzheimer evreleri arasında bu bir başlangıç evresi kabul edilir. Akabinde ise  kısa süreli unutkanlıklar baş gösterir.  Mesela hastalar bir gün önce neler yaptıklarını, ne tükettiklerini asla hatırlamazlar. Sonrasında ise günlük yaşamda kullanmış oldukları kelimeleri bulurken zorlanmaya başlarlar. Hastalık ilerledikçe tarihler unutulur, yollar unutulur. Hesap yapma yeteneği yitirilir. Bu hastalığa sahip olan kişilerin kesinlikle bilinçli düşünemedikleri gözlemlenir. En son aşamada ise kişilerin günlük işleri iyiden iyiye aksamaya başlamıştır. Bu da onların karakteristik özelliklerinin değişmesine yol açar. Alzheimer hastalığı insanları tümüyle değiştiren bir hastalık olduğu için kişilerin kontrol altında tutulması şart olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Şok Nedir,yeni ,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara