Kilo Vermeye Engel Durumlar Nelerdir? | ModaPusula

Kilo Vermeye Engel Durumlar Nelerdir?

Kilo Vermeye Engel Durumlar Nelerdir?  Çağımızın her yaştan insanı ilgilendiren en büyük sorunlarından biri fazla kilolardır. Özellikle çaba harcanmasına rağmen kaybolmayan fazla kilolar hayatı büyük ölçüde etkilemektedir.

 

 FAZLA KILOLARIN İNSAN HAYATINA ETKİSİ

 

Fazla kilolar hayatı pek çok açıdan olumsuz yönde etkilemekte ve aynı zamanda bireyler için pek çok olası sağlık problemine de davetiye çıkarmaktadır. Araştırmalar sonucu elde edilen bulgulara göre insanlarda psikolojik problemlere de sebep olmaktadır.

 

 NEDEN KİLO VERİLEMİYOR?

 

Fazla kiloya sahip kişiler çeşitli yöntemlerle istenmeyen kilolarından kurtulmaya çalışmaktadır. Bunlara spor faaliyetleri, egzersizler, diyet örnek olarak verilebilir. Ancak bazı insanlar zayıflama için gerekli tüm aktiviteleri gerçekleştirse de kilo verememektedir. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. En bilinen ve en çok karşılaşılan sebebi ise vücuttaki hormonların düzensizliğidir. Örnek verilecek olursa bayanlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron yani cinsiyet hormonlarının yetersiz miktarda salınımı vücutta yağlanmaya sebep olarak kilo vermeye engel olmaktadır. Başka bir örnek olarak tiroit bezinden salgılanan tiroksin hormonunun yetersiz çalışması verilebilir. Tiroksin hormonunun yetersizliği bireyin kilo almasına sebep olmaktadır. Büyüme hormonunun fazla salgılanması durumunda da bireyin vücudu orantısız olarak büyür ve kilo verme oldukça zorlaşır. Yani bu durumda birey kilo vermek için ne kadar çaba gösterirse göstersin hormonlarda meydana gelen aksaklıklar sebebi ile kilo veremez.

 

Kilo vermeye engel durumlar arasında hormonal bozukluklardan başka vitamin eksikliği ve bazı hastalıklar da yer almaktadır. Örneğin insülin direncine sahip bir vücut için kilo vermek bilimsel olarak çok zordur. Bayanlarda görülen polikistik over sendromu da kilo vermeye engel olan bir rahatsızlıktır.

 

 NE YAPILMALI?

 

Spor, diyet, egzersiz vb. faaliyetlere rağmen kilo veremeyen bireyin vücudunda gerçekleşen semptomlar hayati önem arz edebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan bireyin durumu hafife almaması ve hekime danışması gerekmektedir.

 

Kilo Vermeye Engel Durumlar Nelerdir?” için 2 yorum

 • Ocak 12, 2018 tarihinde, saat 11:59 am
  Permalink

  bence genetik durumlar kesinlikle büyük etken aynı şekilde hormonal problemlerde

  Yanıtla
 • Ocak 16, 2018 tarihinde, saat 12:30 pm
  Permalink

  Benim eşim de zayıflamaya çalıştı ama gebelik ortsya çıktı bıraktık mecburen.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şok Nedir,yeni bir iş,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara