Kilo Probleminin Nedenleri Nelerdir? | ModaPusula

Kilo Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Kilo Probleminin Nedenleri Nelerdir?     İstenmeyen kilo problemi, yiyecek veya sıvı tüketiminizi artırmadan ve hareket düzeninizi azaltmadan kilo verdiğinizde oluşur. Genellikle sıvı tutma, anormal büyüme, kabızlık veya gebelikten kaynaklanır. İstenmeyen kilo alımı periyodik, sürekli veya hızlı olabilir. Periyodik kasıtsız kilo artışı, düzenli olarak kilo dalgalanmalarını içerir. Kasıtsız kilo almanın bir örneği bir kadının adet döngüsü sırasında yaşanır.

 

Periyodik, ancak daha uzun süreli kasıtsız kilo alma çoğu zaman 9 ay süren gebeliğin sonucudur. Kasıtsız kilo artışı, ilaç yan etkilerine bağlı olabilir. İstenmeyen kilo verme vakalarının çoğu zararsızdır. Ancak hızlı kilo vermenin yanı sıra yaşanan bazı belirtiler, tıbbi bir acil durum sinyali verebilir.

 

 Kasıtsız kilo almanın nedeni nedir?

 

 Gebelik:

 

Kasıtsız kilo alımının en yaygın nedeni gebeliktir. Ancak birçok kadın, kasıtlı olarak bebeğin büyümesini desteklemek için daha fazla besin tüketmektedir. Hamilelik sırasında bebek büyüdükçe çoğu kadın kilo verir. Bu fazladan ağırlık, bebek, plasenta, amniyotik sıvı, artan kan kaynağı ve büyüyen bir uterustan dolayı oluşabilir.

 

 Hormonal değişiklikler:

 

45-55 yaşları arasında kadınlar menopoz denilen bir aşamaya girerler. Bir kadının üreme yıllarında menstrüasyon ve ovülasyondan sorumlu hormon olan östrojen azalmaya başlar. Menopoz gerçekleştiğinde, östrojen menstrüel oluşturmak için çok yetersiz kalır.

 

 Adet:

 

Periyodik kilo alma genellikle adet döngüsüne bağlıdır. Kadınlar regl dönemi boyunca su tutma ve şişkinlik yaşayabilir. Östrojen ve progesterondaki değişen seviyeler kilo alımına neden olabilir.

 

 Sıvı tutma:

 

Açıklanamayan hızlı kilo verme, sıvı retansiyonunun bir sonucu olabilir. Sıvı retansiyonu, ödem olarak da bilinir; ekstremite, eller, ayaklar, yüz veya karınların şişmesine neden olabilir. Kalp yetmezliği, böbrek hastalığı veya bazı ilaçları kullananlar bu tür bir kilo artışı yaşayabilir.

 

 İlaçlar:

 

İstenmeyen kilo alma bazı ilaçlara bağlı olabilir.

 

 •  Kortikosteroidler,
 •  Sntidepresanlar,
 •  Antipsikotik ilaçlar,
 •  Doğum kontrol hapları.

 

Kilo Probleminin Nedenleri Nelerdir?” için 4 yorum

 • Ocak 8, 2018 tarihinde, saat 11:54 am
  Permalink

  Son yillarin en buyuk problemlerinden bir tanesi kilo almak. Olerleyen zamanlarda obeziteyide getiriyor bu durim. Bogaza dikkat etmek lazim

  Yanıtla
 • Ocak 8, 2018 tarihinde, saat 2:14 pm
  Permalink

  Kilo almanin baslica nedeni abur cubur. Bogazimiza sahip olamiyoruz. Tek nedeni bu bence. Tabi hormonel rahatsizliklari saymiyorum.

  Yanıtla
 • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 2:36 pm
  Permalink

  Ben hamilelik surecinde cok fazla kilo aldim. Simdilerde bu kiloyu vermeye calisiyorum ama basaramadim simdilik. Bakalim ilerleyen zamanlarda diyete devam edicem

  Yanıtla
 • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 10:24 pm
  Permalink

  kiilo problemi bence yüzde elli olarak genetik bir olay. Çünkü gerçekten kilolu insanlar aslında asırı olmadığı sürece pek bir farkı yok. Tamamen genetik bence hatta. Ama tüm sucu genetiğe atarak kilolu kalmak ise tercih. Ne kadar genetik olsada toparlanabilir

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şok Nedir,yeni bir iş,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara