Diyet Yaparken Alkol Kullanılır Mı? | ModaPusula

Diyet Yaparken Alkol Kullanılır Mı?

 

 

Diyet Yaparken Alkol Kullanılır Mı?  Alkol tüketmeyi seven her insan diyet yaparken alkol kullanmanın etkisinin ne olacağını mutlaka düşünür. Bu nedenle beslenme ve diyet uzmanlarına en çok sorulan soru hangi alkollü içeceğin kilo aldırmadığıdır. Uzmanlar içeceklerin içindeki alkol miktarına göre kişilerin vücutlarına ne kadar kalori alacağını önceden bilme fırsatı olduğunu, buna göre karar vermeleri gerektiği bilgisini vermektedir. Unutulmamalıdır ki kilo vermek istiyorsanız alkolü az miktarda tüketmeli ve aldığınız kaloriyi göz önünde bulundurmalısınız.

 

 Alkol-Kalori İlişkisi

 

Alkollü içeceklerin kalorisi içinde bulunan alkol miktarıyla paraleldir. Her içki şişesinin üstünde içindeki alkol oranı belli bir yüzde ile verilir. Örnek verecek olursak; bir şişe kırmızı şarabın alkol oranı -15 arasında değişmektedir. Bu da demektir ki 100 ml şarabın içinde ortalama 12-15 gr arası alkol vardır. 1 gr alkol 7 kaloriye karşılık gelmektedir. Böylece 100 ml kırmızı şarap içtiğinizde vücudunuza minimum 84 kalori almış olursunuz. Yani bir arkadaş buluşmasında ya ailenizle geçireceğiniz güzel bir akşam yemeği sırasında bir kadeh kırmızı şarabın size bir zararı olmayacaktır. Ancak işi abartıp bir şişe şarap içtiğinizde verdiğimiz hesaba göre alacağınız kaloriyi siz düşünün. Bu durum motor becerilerinizi zayıflatacak ve vücudunuza bir hayli zarar verecektir.

 Hangi İçki de Ne Kadar Alkol Var?

 

Bir şişe şarabın alkol oranının -15 arasında değiştiğini belirtmiştik. Bir şişe rakıda yaklaşık %45 oranında alkol bulunuyor. Bir duble rakının (~20 ml) ortalama olarak 250 kaloridir. Bir şişe votkanın alkol oranı yaklaşık %40’dır. Bir duble (~25 ml) votkanın ortalama kalori değeri 55 kaloridir. Votka alkollü içecekler arasında en saf alkole sahip olduğu için kalorisi o nedenle düşüktür. Piyasada bulunan viski çeşitlerine göre bir şişe viskide %40-43 oranında alkol vardır. Bir duble (~44 ml) viskinin ortalama kalori değeri 115’dir. Çok sık tercih edilen tekila da ise yaklaşık %38 oranında alkol bulunmaktadır. Bir duble tekilada (~25 ml) 30 kalori vardır. İçkiler arasında en az kaloriye sahiptir diyebiliriz.

 

 Ne Kadar Tüketilmeli?

 

Alkollü içecekler dozunda kullanıldığında faydalı da olabilmektedir. Uzmanlar alkolün azı karar çoğu zarar görüşünü savunmaktadır. Uzmanlar zayıflama diyeti esnasında kişilerin kendilerine çok katı kurallar koymamaları gerektiğini belirtiyorlar. Dozunda alınan alkollü içeceklerin, kalp-damar sağlığı riskini, felç riskini azalttığı, safra kesesi taşı oluşması riskini azalttığı bilinmektedir.

 

Diyet Yaparken Alkol Kullanılır Mı?” için 5 yorum

 • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 2:33 pm
  Permalink

  Alkol zaten zararli bir sey. Tuketilmemelidir. Sadece kendinize devil herkese zarar veriyorsunuz. Cevrenizdeki insanlarada zarariniz dokunuyor. Ayarini tutturamiyorsunuz nihayetinde

  Yanıtla
 • Ocak 12, 2018 tarihinde, saat 11:59 am
  Permalink

  bence kullanılabilir. Ama kullandığınız alkol çeşidi ve miktarı önemli. Gidip bira içmemek lazım diyette

  Yanıtla
 • Ocak 18, 2018 tarihinde, saat 6:40 pm
  Permalink

  kullanılması sakıncalıdır bence alkol gündelik haytta da olmaması gerek bir alışkanlık.

  Yanıtla
 • Ocak 24, 2018 tarihinde, saat 5:49 pm
  Permalink

  Azı karar çoğu zarardır her zaman. Diyette ol olma hep böyledir

  Yanıtla
 • Ocak 26, 2018 tarihinde, saat 6:27 pm
  Permalink

  Şimdi alkol almaya başlayınca mezeydi cipsti çerezdi derken yanında da bir sürü şey de yendiğinden bence hiç diyete uygun değil

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şok Nedir,yeni bir iş,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara