Çocuklarda Şizofreni Görülür Mü? | ModaPusula

Çocuklarda Şizofreni Görülür Mü?

Çocuklarda Şizofreni

 

Şizofreni, kişinin gerçekle olan ilişkisinin büyük ölçüde azalması, düşünce ve duygularında bozukluklar olmasıdır ve bir çeşit ruh hastalığıdır. Şizofreni hastalığı nadirde olsa erken yaşlarda görülebilir. 5 yaşının altındaki çocuklarda bile görüldüğü olmuştur.

 

Çocuğun ana rahmine düşmesiyle birlikte beyni gelişmeye başlar ve bununla beraber milyonlarca sinir ağı da oluşmaya başlar. Sinir ağları doğum sonrasında şekillenir. Aktifleşemeyen sinir ağları ise sönmektedir ve herhangi bir uyarı alamadıkça da aktifleşmez. Erken dönem şizofreni hastalığı için anne çocuk için çok dikkatli olmalıdır.

 

Gebelikte oluşan annenin stresi çocuk çağı şizofrenisi açsından tetikleyici olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalarda gebelikte stresli olan annelerin sonrasında doğan çocuğu şizofreni olma sıklığı daha çoktur.

 

Bozukluk hem anne ve babadan gelen faktörler hem de biyolojik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Hastalığın ortaya çıkışında yaşanılan önemli bir olay, kişilik ve aile yapısı ve beyin gücü unsurları da belirlemektedir.

 

Çocukluk çağında sıkıntı ve kaygılı durumlarda halüsinasyon gibi belirtiler görülebilir. Her halüsinasyon gören çocuğa şizofreni hastası diye yaklaşmak doğru değildir. Şizofreni hastalığının diğer olgularının da çocukta olup olmadığı gözlemlenmelidir.

 

Şizofreni hastalığı olan çocuklarda aşırı şüphecilik, duyarlılık, yaşıtlarıyla ilişki kurmakta zorlandığı görülmektedir. Çocuklarınıza bu tanıyı koymadan önce dikkatli olmalısınız, iyi gözlemlemelisiniz ve şizofreni olduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde koyulan yanlış tanı tedavinin yanlış olmasına yol açar. Bu durumda uygulanan tedavi yanlış olduğundan iyileşme de olmayacaktır. Tedavi süreci uzamış olacaktır.

 Çocukluk Çağı Şizofreninin Özellikleri

 

-Halüsinasyonlar,

-Hezeyanlar,

-Bağlantısız konuşma,

-Davranış bozuklukları,

-Saldırganlık,

-Az konuşma,

-Az iş yapma,

-Az iletişime girme,

-Donup kalma,

-Karşısındaki insanın davranışlarını taklit etmesi,

-İçe kapanma.

 

Çocuk ve ergenlerde şizofren belirtileri ileriki yaşlarda görülen şizofren belirtileriyle hemen hemen aynıdır. Ancak gelişim açısından farklılıklar gözlemlenebilir.

 

Çocuklarda Şizofreni Görülür Mü?” için bir yorum

  • Ocak 12, 2018 tarihinde, saat 5:36 pm
    Permalink

    Gerçekten çok kötü bir durum. Allahım hiç bir aileye vermesin böyle dert

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şok Nedir,yeni bir iş,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara