Çocuklarda Parmak Emmek | ModaPusula

Çocuklarda Parmak Emmek

Çocuklarda Parmak Emmek…Çocuklarda, genel itibarı ile parmak emme, 4-5 yaş gruplarına kadar normal bi süreç olarak kabul edilmektedir. Bu yaş sınırına kadar olan kısımdaki parmak emme, bebeğin veya çocuğun bu davranışı, çoğu kez masum bir alışkanlık olarak varsayıldığı gibi, 4-5 yaş grubu üstündeki çocuklarda ise özgüven eksikliği, sevgi eksikliği gibi kaygıları da beraberinde getirir. Bu noktada, anne ve babaya büyük bir görev düşmektedir. Anne-baba, çocuğunu iyi analiz ederek, bu hareketi, ne sıklıkta ve hangi durumlarda yeltendiğini gözlemleyerek bir uzmana bildirmelidir.

 Bebeklikte parmak emme:

 

Bebeklikten, hatta ana rahminden öğrenilen bu alışkanlık, doğuştan sahip olunan bir refleks olarak kabul edilir. Emme refleksi, bebeklerde kuvvetli olduğu için, her zaman bu hareket bebeğin aç olmasına yorulması yanlıştır. Ebeveynlerin çoğunluktaki kısmı parmak emmeyi, açlıktan olduğunu öne sürer; fakat bu hareket genellikle açlıktan kaynaklanmayan yaygın bir davranıştır. Diş çıkarma sürecinde, uykuya geçiş sürecinde ve çoğu bebekte utanma hissi anında görülür.

 

Belirtilen yaş kriteri sonrasında, parmak emme durumu huy haline gelmişse, bunun altında psikolojik nedenler aranmalıdır. Ebeveynin çok tutucu, kontrolcü ve baskıcı tutumu sonucu, kendine güvenini kazanamayan çocuk, bu parmak emme eylemini gerçekleştirir. Çoğu kez, anne babanın dikkatini çekmek amacıyla gerçekleştirir. Çoğu kez de Dünya’ya gelecek olan yeni bir kardeş durumunda, bu davranışa yönelirler.

 

 Çocuklarda parmak emme nedenleri:

 

Çocuklar, ruhsal açıdan psikolojik gerginlikler yaşadıkları zaman, bu durumlarını parmak emerek yansıtır. Aile içerisindeki problemler, anne-babanın kavgaları bu durumda en etken kavramlardır. Anne-babanın boşanması, aile içi şiddet olayı gibi durumlara çocukların şahit olması bu davranışa sebep olmaktadır.

 

Bu süreçte çocuğa baskı yapılmaması gerekir. Baskı ile önlenmesi yerine, çocuk kendi haline bırakılarak bu durumunu gözlemlemek, doğru bir yöntemdir. Daha sonra, psikolojik destek için uzmana başvurulmalıdır.

 

Çocuklarda Parmak Emmek” için 3 yorum

 • Ocak 9, 2018 tarihinde, saat 2:32 pm
  Permalink

  Benim cocugumda 4 yaslarinda halen ara ara emiyor. Ama giderek azaldi eskiye nazaran. Ama bir sorun gormuyorum simdilik

  Yanıtla
 • Ocak 10, 2018 tarihinde, saat 11:11 am
  Permalink

  Benim bebeğim 6 aylık ama pek emmedi şimdiye kadar parmağını

  Yanıtla
 • Ocak 11, 2018 tarihinde, saat 11:53 am
  Permalink

  Allah’a şükür benim çocugum hiç emmedi.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şok Nedir,yeni bir iş,Ne zaman emekli olurum, Justfog Elektronik Sigara